Co je superlearning?

        Co říkáte učení dvojnásobnou rychlostí a bez stresu? A co říkáte tomu vše si pamatovat? Záleží jen na vás. Dávno už je doba, kdy se člověk učil jako nádeník. Přišel čas naladit pro svou mysl správnou hudbu, která koluje celým světem a umožňuje vnímat poznatky rychlostí, o jaké se nám nesnilo. 

 

        Základy superlearningu jsou vytvořeny bulharským psychiatrem Georgijem Lozanovem. Je odvozen z jeho děl,dále od starověkých děl o rádža józe a od celé řady současných studií včetně sovětských pramenů. K prvním průkopníkům v určitém smyslu slova určitě patřil sám Sokrates či jeho nejlepší žák Platon. Dovedli pochopit, v čem spočívá tajemství: každý člověk touží se celoživotně vzdělávat, pokud učení je dobrodružstvím a poskytuje radost nad objevováním nového. Abychom sami sobě přiblížili budoucnost, budeme učení muset chápat jako náš vnitřní a přirozený proces, který se nikdy nezastaví, fascinuje a je neomezený jako život sám. Každý z nás má jen ty hranice, které si sám určí.  Jediný kousek našeho vesmíru, kde si člověk může být jist tím, že lze něco zlepšovat, jsme my sami. Při volbě správné techniky vše záleží jen na vás!

            Pedagogika pořád působí především na naše logické struktury, na levou mozkovou hemisféru. Na levý mozek. Urychlované učení však zapojuje mozek jako celek, vaše vědomí i nevědomí, vaše představy, smysly i emoce – dokonce i nezbytný prvek, na který se v běžném učení zcela zapomíná – vaše tělo. Proč bychom měli až dvě třetiny našich unikátních schopností – emoce a smysly – nechat zahálet v procesu učení či v práci? Donuťte své emoce, aby pracovaly pro vaše tělo jako týmový spoluhráč. Když se vám to povede, s úžasem zjistíte, že se vaše paměť významně rozšířila.

            Bdělá mysl a uvolněné tělo. Studenti superlearningu dosahují optimální nálady už předtím, než se vrátí k učení faktů, čísel či jazyků. K vyvolání takového stavu stačí prosté dýchání a relaxační cviky.

Použitá literatura: Superlearning 2000, tvořivé učení 21.století - SheilamOstrander, Lynn Schroeder, Nancy Ostrander