Naše dojmy z Francie

Francie je krásná - týden „okukování”, a to nejen v Paříži.

Stejně jako politici v posledních dnech vedou lítý boj o místo europoslance, ani vysokomýtští gymnazisté se nenechali zahanbit.  Vítěz však nezískal politické křeslo, nýbrž „křeslo“ v zájezdovém autobuse. Mezi dny 12. -18.5 jsme navštívili Paříž a její okolí.

První den jsme strávili ve francouzském Poitiers, kde nás uvítal areál plný různých promítacích pláten a nejnovějších nápadů. Futuruscop. Shlédli jsme krátké, poučné filmy o pravěkých živočiších a vesmíru. Navštívili jsme vyhlídku a tančili s roboty. Ve Futuroscopu si přišli na své všichni, od milovníků přírody a pohádek, až po obdivovatele barů ve výši 45 metrů a nadšených příznivců pouťových atrakcí. Druhý den započalo pravé okukování. Našim cílem se stal zámeček Clos de  Lucé, kde Leonard de Vinci strávil poslední roky svého života. V malebném městečku jsme také stihli ochutnat typické francouzské makronky a bagety. V parčíku jsou vystavené modely de Vinciho  a zvětšeniny obrazů, které připomínají jeho tvorbu. Ten den jsme podnikli také první návštěvu Paříže, kde jsme strávili krásné tři dny. Uvítala nás La Defence -  moderní čtvrt plná mrakodrapů.

Vydali jsme se na prohlídku Vojenské školy, Invalidovny, náměstí Svornosti, Martových  polí, Královského paláce, kostelu sv. Eustacha, katedrály Notre Dame a samozřejmě dominanty - Eiffelovy věže, ze které byl skutečně nádherný výhled na celou Paříž. Ve finálových dnech jsme navštívili Montmartre s bazilikou Sacré Coeur. Poslední den ve Francii jsme věnovali prohlídce zámku ve Versailles.

 Po cestě domů jsme si ještě protáhli ztuhlá těla v perličkových lázních a pak už jsme uháněli k domovu. Návštěva v Paříži byla okouzlující a doufáme, že se tam zase podíváme.

Nás osobně v průběhu cesty nejvíce oslovila uklidňující atmosféra před bazilikou Sacré Coeur  s impozantním výhledem. Dále extravagantní Moulin Rouge, vysmátý černoch v Latinské čtvrti, luxusní čtvrť La Défense a krásná závěrečná projížďka po Seině. Tímto bychom za celý zájezd chtěly poděkovat paním profesorkám a paní průvodkyni Zdence Mullerové, že s námi těch sedm dní zvládly v poklidu a doufám, že v budoucnu uskuteční další skvělý školní výlet.

Andrea Jiroušková a Adéla Lipavská, Kvarta

Fotogalerie: Naše dojmy z Francie