JIŽNÍ FRANCIE – PROVENCE 17. – 23. dubna  2013

               

                Ve středu 17. dubna, v jednu hodinu odpoledne odstartoval náš poznávací zájezd do jižní Francie – oblasti Provence. Pro malý počet studentů z našeho gymnázia, nám společnost dělali studenti  a 2 paní profesorky z holického gymnázia .

                Po příjezdu do Francie nás přivítaly teplé letní teploty a město Orange, největší dochovaný římský akvadukt Pont du Gard a papežský Avignon. Ubytovaní jsme byli ve Formuli 1 v překrásném městečku Salon de Provence.

                Další den jsme navštívili Arles - město známého malíře Vincenta Van Gogha. I při chladném počasí toho dne se jen někteří odvážlivci zúčastnili projížďky lodí po řece Rhôně se zastávkou v přírodním parku Camarque  s bílými koňmi, černými býky  a  plameňáky.

                V sobotu jsme navštívili městečko Nimes se zachovalou římskou arénou a elegantním římským chrámem Maison Carrée, dvě nejzachovalejší památky této doby na světě. Pokračovali jsme návštěvou  Saint Rémy de Provence - malebného městečka s pestrou minulostí  a východiska k římským památkám města Glanum. Šli jsme zde také po stopách Vincenta Van Gogha, viděli jsme reprodukce jeho nejslavnějších obrazů a  léčebnu s postupně rozkvétající levandulí.

                V neděli se počasí konečně umoudřilo a vykouklo na nás i sluníčko. Den jsme začali městečkem Roussillon a procházkou okrovými skalami. Poté jsme se prošli k největší vyvěračce v Evropě a shlédli  jsme továrnu s vodním kolem na ruční papír. Vše jsme zakončili městečkem na vápencovém ostrohu Les Baux de Provence s romantickými uličkami a malými obchůdky se suvenýry a francouzskými specialitami.

                Poslední den, kdy nám počasí nejvíce přálo, jsme navštívili jedno z nejkrásnějších a zároveň druhé největší město Francie -  Marseille. Po prohlídce chrámu Notre-Dame de la Garde jsme nastoupili na loď, která nás dovezla na ostrov d'If. Závěr zájezdu ve Francie mohl každý využít po svém. Někdo navštívil tamní kavárnu s výhledem na přístav a ochutnával francouzské speciality, někdo dokupoval suvenýry a někdo objevoval nepoznané nebo si jen tak užíval teplého slunečného dne. 

                Chtěli bychom poděkovat jménem všech paní profesorce Mořkovské a paní profesorce Kubíčkové za perfektní organizaci zájezdu a samozřejmě nesmím zapomenout na pány řidiče, kteří nám připravovali skvělé večeře a cesta s nimi probíhala bez komplikací. Velký podíl na krásném zájezdu má především odborná průvodkyně PhDr. Zdena Mullerová.  Už teď se těšíme na další objevování nádherné Francie.

                                                         Eva Pažourková, studentka 2.B

                                                                        Zájezd se vydařil !